חיפוש כותרת
>> חופשה שבועית


 חופשה שבועית 

 

האם מגיע לעובד 36 שעות חופש שבועי ברצף ?

לפי פסיקה של בית דין ארצי עובד זר זכאי ליום מנוחה שבועי של 25 שעות ברצף בדר"כ ממוצאי שבת ועד יום ראשון בערב. אסור לפצל את היום השבועי החופשי. כמו כן, אין שעתיים מנוחה או שעתים יציאה רשמיות - זו טעות. עליכם או לתת 25 שעות פעם בשבוע, או - בלית ברירה לשלם עליהם. העובד הזר אמור לשהות 24 שעות בבית המטופל ולהיענות לצרכיו 6 ימים בשבוע, ולצאת פעם אחת ל 25שעות חופש שבועיות. 

 לפסק דין בנושא אורכו של יום חג

 

 


העובד עובד ביום חופש שבועי שלו , מהו התשלום שעליו לקבל?

 

יובהר, כי עובד אינו רשאי לדרוש מהמעסיק לא לצאת ליום חופש שבועי. אם עבד ביום החופש השבועי שלו בהסכמתו ובהסכמת המעביד יש לחשב את הפדיון הכספי לגבי יום זה לפי שכרו החודשי מחולק ל- 25 ימי עבודה כפול 150% כלומר לפי 5300ש"ח שכר המינימום הקבוע בחוק לחלק ל-25 ימי עבודה זה 212₪ ליום נכפיל ב-150% ונקבל 318₪ .כל זאת בתנאי שהיקף העבודה ביום החופשי זהה להיקף העבודה ביום רגיל.

 החוק היבש קובע ליתן יום מנוחה חליפי אחר - אבל אין פסיקה ברורה בענין זה.


 

אינני יודע כמה לשלם לעובד עבור עבודה ביומו החופשי - 318ש"ח או 360ש"ח?

הפערים בין התעריפים נובעים מפסיקה שניתנה על ידי בית דין ארצי לעבודה ביולי 2016. בפסיקה זו נקבע כי אורכו של יום מנוחה שבועי הינו 25 שעות ויש אשר פרשו פסיקה זו לתוספת של שעה נוספת בשיעור של 150% ומכאן תשלום  של 360ש"ח. הפרשנים שלנו לעומת זאת, טוענים כי כל עוד היקף העבודה ביום המנוחה זהה להיקף המנוחה ביום רגיל אין מקום לתוספת תשלום של שעה נוספת מאחר והעובד אינו עובד 24 או 25 ברצף. אך פסיקה נתונה לפרשנויות, ואם הפרשנים המשפטיים של חברה אחת פרשו את זה אחרת מהפרשנים שלנו אין זה אומר שזו טעות, אין פה נכון או לא נכון, יש מינימום לתשלום וכל עוד התשלום לא יירד מסך של 318ש"ח  לא עברת על החוק.


 

אם העובד נשאר לעבוד שישי -שבת האם צריך לשלם לו גם שכר וגם "דמי כיס"?

בדרך כלל 100ש"ח המשולמים מידי שבוע נחשבים בעיני המעסיקים לדמי כיס אך הינם חלק מהשכר ואינם מהווים דמי נסיעה או דמי כיס כפי שרבים נוהגים לחשוב. כך שאם שכר הברוטו שלה הינו 5300ש"ח אזי ה100 ש"ח הינם חלק מהשכר ויש לשלמם, בין אם העובד נשאר לעבוד בשבת או לא.


לפי טענת העובדת הזרה, זכותה לצאת מדי יום ל-שעתיים מהבית, כאשר בחירת השעות היא לפי רצונה.

א .האם אכן קיימת זכות לשעתיים ביום, של היעדרות מבית המטופל?

 

אין כל חובה לתת הפסקה של שעתיים בעבודת העובדת הזרה. גם היועץ המשפטי של התמ"ת- אינו מכיר כל סימוכין לכך בחוק. יש לתת חופשה שבועית של 25שעות רצופות ואם אכן העובד/ת מקבל חופשה זו מידי שבוע (או תשלום עליה) אזי אין לו כל זכאות לדרוש יותר מזה.


העובדת שלנו דורשת כתנאי לעבודתה - ויתור קבוע על יום החופשה השבועי ותשלום עליו. התשלום אותו דורשת גבוה מהקבוע בחוק. האם עצם מילוי הבקשה הינו תקין במסגרת החוק והאם התשלום מתאים וסביר?


אינך חייבת לקבל את התנאי הזה כלל. במידה ובכל זאת יתאים לך להעסיקה כך, עליך לבקש ממנה מכתב בו היא מבקשת בשל מחסור במגורים שלא לצאת בימי החופשה השבועיים שלה (כיום במשכורת מינימום במשק פדיון יום חופש שבועי הינו 318ש"ח).

 


העובדת הזרה מבקשת את התשלום תמורת עבודתה ביום החופשי השבועי במעמד התשלום השבועי של המקדמה .האם עלינו להסכים או שניתן לשלם במועד תשלום שכר חודשי?

אין משמעות למועד התשלום, אלא לתיעוד חתום שקיבלה שכר בעבור עבודה בשבת - על מנת למניעת כפילויות.

באופן כללי מומלץ לנהל ערכת תשלומים חודשית שנתית מסודרת שתהווה אסמכתא שיגיע עת חישוב סופי וגמר חשבון. ניתן לרכוש ערכה שערכו חשבי השכר של הקו .

 


כיצד מחליטים איזה יום חופשי יבחר העובד ? 

יום המנוחה השבועי פתוח לבחירה בינכם ובין העובד, לרוב בוחרים העובדים את יום ראשון או שבת לפי דתם אך אין זה מחייב, היום החופשי הינו קבוע ולא מתחלף מידי שבוע.

 

 


העובד רוצה לעבוד בשבת ולמשפחה זה לא כל כך מתאים - מה עושים?  

 

לגבי עבודה בים החופשה השבועית, באם מתאים לכם הסידור ניתן להסכים לבקשת העובד ולשלם לו 318ש"ח עבור כל יום מנוחה שבועית בו עובד .

חשוב לדעת כי כל תוספת המשולמת באופן קבוע לעובד מתווספת לשכר הקובע לפנסיה ,פיצויים ושאר תנאים סוציאליים. באם אינכם מעוניינים בעבודת העובד ביומו החופשי הנכם רשים לסרב, אך אם נחוש בדעתו ורוצה את התוספת לשכר עלול לעזוב.

ניתן להציע לעובד להישאר ביומו החופשי ללא עבודה , אם אין לו לאן ללכת ביום החופשי (ולהחתימו כי נשאר ולא עובד ולא יהיה זכאי לתוספת תשלום), או להגיע לפשרה על עבודה בחלק מהימים החופשיים ולא כולם בחודש.

 


 

בימי החופש אין למטפלת לאן ללכת ולכן נשארת בבית המעסיקה, אך לא מבצעת עבודה כלשהיא או משימות . המטפלת בימים אלו יושבת יחד עם המעסיקה לארוחת בוקר והן אוכלות יחדיו ומשוחחות אך אינה עובדת . עלינו לשלם לה?


מומלץ להחתים אותה על בקשה להשאר בימים החופשיים בבית המעסיקה . ושם יצויין בברור כי זה יום חופשי שלה ואינה עובדת ורשאית ללכת ולבוא כרצונה. ואז אתם פטורים מתשלום. 


מתי אפשר להוריד שכר של שעות עבודה משכר העובד?

במידה והעובד מאחר לחזור מחופשתו השבועית, אם זה באופן קבוע שעה או שעתיים, ניתן להוציא לו מכתב אזהרה שמהאיחור הבא יופחת לו משכרו שעות האיחור שלו, לפי שווי שעת עבודה משוערכת.


 

 מעוניין לשאול שאלה ? הרשם לאתר, ללא תשלום, שאל שאלה ותקבל מענה בהקדם.  

מידע זה ניתן לקו מעסיק ע"י היועצים המקצועיים של הקו למעסיק, על סמך הנתונים שסופקו על ידי השואלים, אולם אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או חשבונאי קונקרטי וספציפי לעניין הנדון.

 


 

 הגן    על      עצמך!

  עקבו אחרינו גם בפייסבוק

 

 

כניסה