חיפוש כותרת
>> שעות העסקה ושעות נוספות

עודכן לאחרונה 31/05/21

שעות העסקה ושעות נוספות 

 

המידע האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. 

 

כמה שעות ביום ניתן להעסיק עובד זר?
נושא מעט בעייתי: עובד זר יכול לעבוד כמו כל עובד - 42 שעות שבועיות, בפועל יום עבודה הוא 8 שעות, מעבר לכך יש לשלם שעות נוספות, אולם עובד בסיעוד לא עובד בפועל 8 שעות רצופות, קרי המעסיק ישן או נח העובד לא עובד וכו', לכן קשה מאד לפקח. יש פסקי דין מקלים ומקשים בנושא.  מומלץ ורצוי להיעזר בייעוץ משפטי.


כמה משלמים לעובד לשעות נוספות ?

ישנן פסקי דין שונים בעניין:

1. עובד זר עובד במשרת "אמון" (כמו מנהל) ולא זכאי לשעות נוספות

2. השעות הנוספות של עובד זר בסיעוד מוערכות גלובלית ב- 30%.
על פי חוק מעל 8 שעות עבודה תוספת של 25% לשעה לשעתיים הראשונות ותוספת של 50% לכל שעה מעבר לשעתיים הראשונות. בתביעה על העובד יהיה להוכיח בראיות שעבד יותר מ - 8 שעות ברציפות בפועל ואז יהיה זכאי לשעות נוספות. כנ"ל לגבי עובד סיעודי 24 שעות הגר בבית המעסיק.

ואולם במקרה של עובד סיעוד המתגורר בבית המעסיק קשה לקבוע ולפקח על שעות העבודה שלו בפועל, ובתי המשפט חלוקים בשאלה זו , אשר על כן כל מקרה לגופו ויש להיעזר בייעוץ משפטי.

 


אם עובד שעובד בדרך כלל 5 ימים בשבוע מתבקש לעבוד ביום שישי 4 שעות איך יש לחשב את השעות הללו? הרי הן שעות נוספות אבל הן לא כתוספת לעבודה יומית אלא ממש יום עבודה נוסף

אם הוא עובד ביום שישי שזה חריג לעבודה הרגילה שלו (חמישה ימים בשבוע), אזי יש לבחון את כמות השעות השבועית שלו ואם עובר אותה. 

כי אם לדוגמא עבד כל השבוע רק 8 שעות ביום, אזי אם יעבוד ביום שישי עוד 4 שעות לא יהיו אלה שעות נוספות כי לא עבר את המכסה השבועית הנבחנת לאחר בחינת המכסה היומית לצורך שעות נוספות. אך אם כל השבוע עבד 9 שעות כל יום חמישה ימים בשבוע, אזי עבודתו ביום שישי, תחשב כבר כשעה נוספת מהדקה הראשונה שכן עבר את מכסת השעות השבועיות המותרות בשבוע כ – 42 שעות שבועיות.

ואז שעתיים ראשונות 125% מהתעריף שעה והשעתיים הנוספות אחריהם ב – 150% מתעריף השעה.


 


 

מתי אפשר להוריד שכר של שעות עבודה משכר העובד?
במידה והעובד מאחר לחזור מחופשתו השבועית, אם זה באופן קבוע שעה או שעתיים, ניתן להוציא לו מכתב אזהרה שמהאיחור הבא יופחת לו משכרו שעות האיחור שלו, לפי שווי שעת עבודה משוערכת.


בעקבות שאלות של גולשים באתר פנינו ליועץ המשפטי של משרד הכלכלה (התמ"ת לשעבר) להלן תשובתו:

 

שאלה: מהיכן נובעת ההתייחסות לשעתיים מנוחה לעובדים זרים ביום? האם הנושא מעוגן בחוק? האם לאור פסיקת הבג"ץ ניתן להעסיק יותר מ-8 שעות ביום עובד זר ואין לשלם שעות נוספות? מי מטפל כעת בנושאי הזכויות לעובד זר - משרד הפנים או התמ"ת?

 

 

תשובת היועץ המשפטי למשרד הכלכלה, מר מיכאל אסלן:

זכויות עובדים - נשארו במשרד הכלכלה ויישארו כאן. הנושא הספציפי הזה נמצא על שולחננו, אף שמעורבים בו גם אחרים.

אנחנו מקיימים בירורים עובדתיים מול המוסד לביטוח לאומי כדי לבחון אפשרויות שונות.

עוד אין לי מה לעדכן מעבר לכך.

נשיאת בית המשפט העליון הורתה למדינה להעביר לה עדכון לגבי מהלכי החקיקה בנושא, ונצטרך להשיב לה בכל מקרה. כך שהנושא אינו יורד מסדר היום. אבל אני עדיין לא איש בשורה.

הערה: הקו למעסיק ימשיך בשיתוף הפעולה והעדכון בנושא אצל היועץ המשפטי. העדכונים בנושא שעות העסקת העובדים הזרים יובאו כאן ברגע שתהיה החלטה.


 

 פנקס התשלומים לעובד יעזור לכם להעסיק נכון

 

 


האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.


קו למעסיק - הגן על עצמך!

 

  עקבו אחרינו בפייסבוק

כניסה