חיפוש כותרת
>> ביטוח לעובד

ביטוח לעובד 

 

עובד ישראלי הרי שמבוטח דרך אחת מקופות החולים, אך אין כך הדבר לגבי עובד זר, ולכן על המעסיק לערוך לעובד ביטוח רפואי כחוק. הביטוח הרפואי יגן עליך המעסיק במקרה של תאונה, מחלה או אשפוז העובד, ויחסוך לך כסף רב ותשלומים מיותרים .


יש לבדוק את תנאי פוליסת הביטוח הרפואי של העובד. עלויות כיום של ביטוח רפואי לעובד הזר החל מה-01/11/18  כ- 6.5ש"ח  ליום. בעבור הביטוח הרפואי תוכל לקזז משכר העובד סכום של עד מחצית מהסכום שהנך מוציא בפועל ובלבד שלא יעלה על הסכום המקסימלי של-   136.24ש"ח בחודש. אלו הן ההוצאות הרפואיות המוטלות עליך בתור מעסיק, מעבר לביטוח הרפואי אינך מחוייב בתור מעסיק לשלם לעובד בגין תרופות או שירותים רפואיים אחרים להם עלול להזדקק. 

 על מעסיק שאצלו היו תאונות עבודה רבות, תהיה התייקרות של 17% בעלות הפוליסה. 


 

 


המטפלת הזרה של בעלי נוסעת לחופש של שבועיים במולדתה. האם אפשר להקפיא בפרק הזמן הזה את הביטוח הרפואי שלה?


לצערנו  כל זמן שהיא עובדת אצלכם נשמרים יחסי עובד-מעביד ועליכם לבטח
את העובדת. הסיכון הוא, במקרה שמשהו יקרה לה, שעלויות הטיפול הרפואי יפלו עליכם.


 


 במקרה של פטירת מעסיק,  האם יש לשלם ביטוח רפואי גם על תקופת ההודעה המוקדמת או שניתן להפסיקו ביום הפטירה?

 

ביום הפטירה מתנתקים למעשה יחסי עובד מעביד (שכן העובד חדל לעבוד) ההודעה המוקדמת לא ניתנת בפועל אלא משולמת בכסף כחלף הודעה מוקדמת ומשכך רשאי המעסיק להפסיק את מימון הביטוח הרפואי שכן כבר לא מתקיימים יחסי עובד מעביד.

במקרה שניתנה הודעה מוקדמת (לא בפטירה) והעובד עובד במסגרת ימי הודעה מוקדמת כמובן שאז יש להמשיך לשלם עד למועד ניתוק יחסי עובד מעביד בפועל.


 

האם אפשר לרכוש ביטוח רפואי ישירות מקופת החולים? 

לצערנו קופות החולים אינן מורשות לבצע בטוח לעובדים זרים, קופות החולים מבטחות
אזרחים ישראליים בלבד. הביטוח מעוגן בנהלים וחברות ביטוח מסוימות מורשות לבצע אותו

 


לעובדת הזרה של אבי ביטלו את ביטוח הבריאות בשל גילוי סכרת ולא מסכימים לחדש אותו כעת מה עושים ? האם יש לבטוח הרפואי זכות לבטל את הביטוח או שחובתו א. להמשיך לבטח  ב. לעזור בתרופות למחלה?

ראשית יש לבדוק את תנאי הפוליסה. על פי התנאים ניתן לראות אם יש להם זכות לבטל או לא. בכל מקרה אם יש לה סירוב זה בעיה שכן לא ניתן להעסיקה ללא ביטוח רפואי, וגם לא כדאי..... שתבדוק מה אומרים תנאי הפוליסה ולהמליץ לה לגשת לסוכן ביטוח בענין זה שיסייע לה מול חברת הביטוח בחידוש הפוליסה ו/או למעבר לחברה אחרת.


 

האם המעסיק יכול להמשיך ביטוח רפואי לעובד זר שפוטר עקב מחלת הסרטן(כמחווה של רצון טוב) ובד ובד לבטח את המחליף שלו?

מעסיק יכול לבטח מספר עובדים, עם זאת חשוב להתייחס למספר נושאים מהותיים:

1. האם חברת הביטוח מסכימה להמשיך את הביטוח של העובד שחלה, 

2. בהנחה שהעובד שחלה ממשיך ביטוח ברצף ועדיין מוגדר כעו״ז ולא כתייר , אם העובד שחלה מוגדר כעובד בין מעסיקים ניתן לבטח למשך 60 יום בהראל ולמשך 180 יום במנורה, כהמשך לביטוח שהיה לו. אם הוא כבר מוגדר כתייר סביר שחברות הביטוח לא יסכימו לבטחו.אנו מעסיקים מטפלת בעלת אשרה ב/1 (תייר בעל רשיון עבודה ללא הגבלה) בת 68. האם אוכל לדרוש השתתפות בעלות הביטוח? היות והיא בגיל שהביטוח בו יקר באופן יחסי.

 

אשה בגיל 68 ניתן לבטח כתיירת למרות שיש לה אשור עבודה. 

הביטוח אכן יקר יותר והחוק מתיר למעסיק לקחת מעובד השתתפות של עד 123.4 ש"ח

לחודש בגין ביטוח רפואי.

לכן למרות שהאישה תבוטח כתיירת היא נחשבת לעובדת וניתן לקזז ממנה השתתפות כחוק ולא מעבר לכך.


כיצד עלי לנהוג לגבי ביטוח פרטי שמשולם על ידינו לעובד זר שיצא לחופשת מחלה
בת שבועיים, אך לא חוזר לעבודה?

במידה ואכן פסקו יחסי עובד-מעביד ביניכם ויש הסכמה מהו היום האחרון לעבודתו,
אינך צריכה לבטחו עוד. אולם שימי לב שהכל כתוב ושהודעת לתאגיד מתי העובד מפסיק עבודתו אצלכם. העובד יכול להמשיך לשלם בעצמו ולכן כדאי שתשלחי לו מכתב בשפה שמבין, עם העתק לתאגיד, שעליו להמשיך ולשלם לביטוח הרפואי כיוון שאינו עובד שלכם(העבירי לו את פרטי הסוכנות לביטוח), כדי שזכויותיו ישמרו, ובמיוחד בתקופת מחלה. כמובן זאת אחרי שחישבת שהוא קיבל ממך את ימי המחלה שהוא זכאי ושאכן פסקו יחסי עובד מעביד ביניכם. כמו כן שימי לב שעליך להודיע מידית לחברת הביטוח על הפסקת הביטוח אחרת ימשיכו להוריד לך עבורו.
ושוב- הפסקת התשלום הינה אך ורק לאחר שהוסכם והובהר לשני הצדדים מהו יום אחרון לעבודתו כחוק.


 האם חברת היבוא של העובדת יכולה לחייב את המשפחה לעשות ביטוח בריאות רק דרכה? האם ישנו חוק המגביל עשיית ביטוח בריאות דרך חברת היבוא בלבד? או שהמעסיק יכול לעשות באופן עצמאי לגמרי?


במידה ומדובר בעובדים זרים בסיעוד, ועל תאגיד בתור חברת היבוא, אזי בהחלט המעסיק רשאי לערוך ביטוח רפואי לעובד הזר בסיעוד בכל חברת ביטוח שהוא בוחר.


 עו"ז יוצאת לחופשת לידה האם צריך להמשיך את הביטוח הרפואי עד לחזרתה לעבודה? 


בתקופה זו של תשלום דמי לידה יורד לעובדת ישראלית מדמי הלידה תשלם עבור ביטוח
לאומי ודמי ביטוח בריאות . לגבי עובדת זרה- יש צורך להסביר לה בכתב שיחסי עובד מעביד אינם מתקיימים כרגע בפועל ביניהם ולכן עליה להפריש עבור הביטוח הרפואי מכספה, על מנת לשמור על זכויותיה. רצוי גם לבדוק האם בתשלום דמי הלידה שהיא מקבלת יורד סכום כנ"ל לביטוח כלשהו. טוב יעשה המעסיק אם ימשיך לשלם עבור הביטוח הרפואי אולם יוציא מכתב לעובדת בשפה שמבינה, שעל פי החוק הוא יקזז לה תשלומים אלו מכל סכום שיימצא חייב לה לאחר שיחזור לעבודתו.   


 מעוניין לשאול שאלה ? הרשם לאתר, ללא תשלום, שאל שאלה ותקבל מענה בהקדם. 


  האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

 


 

 

קו למעסיק - הגן על עצמך!

 

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כניסה