חיפוש כותרת
>> דרישות במהלך ההעסקה

דרישות במהלך ההעסקה 

האם ניתן למנוע מהעובד הזר לדבר בטלפון הסלולארי / להשתמש מחשב נייד? 

לא ניתן למנוע מעובד שעובד 24 שעות ביממה לדבר בטלפון או להשתמש במחשב שלו. אולם, ניתן לדרוש ממנו לא לעשות זאת בזמן עבודה בפועל, רחצה, החלפת טיטול, טיול בפארק מתן תרופות וכו'. יש להעיר בכל פעם שקורה לעובד ואם חוזר על עצמו להוציא לו מכתב על הפרת משמעת. 2-3 מכתבים על תופעה שחוזרת כעבירת משמעת יכולים לזכות את המעסיק בפיטורי העובד תוך שלילת פיצויי הפיטורים שלו באופן חלקי לפחות. חשוב לדעת כי רק לבית דין לעבודה הסמכות להכריע בנוגע לזכאות לתנאים סוציאליים בינהם פיצויים.


האם אני כמעסיקה חייבת לרכוש עבור המטפלת הסיעודית שלנו מוצרי היגיינה כגון: שמפו, משחת שינים ,תחבושות?? האם זכותי לומר לה שהיא יכולה להשתמש בשמפו/משחת שינים שאמי משתמשת ואם היא רוצה מותג/חברה מסוימת שתרכוש מכספה?

העובדת אמורה להשתמש במה שקיים בבית. תחבושות טמפונים וכו'  עליה לרכוש בעצמה . גם סוגי שמפו מיוחדים, סבונים שלא קונים בבית וכד'. כל מוצרי ההיגיינה הפרטיים שלה הינם משכרה וכך גם אוכל מיוחד, פירות שלא בעונה וכל מה שאמך לא קונה לצריכה שוטפת רגילה בבית. המוצרים הרגילים לקנייה בבית מבחינת מזון, היגיינה וכו' הינם לשיקולו הבלעדי של המטופל ובני משפחתו.

 


  העובדת שלי מבקשת להביא את בעלה לביקור בישראל - מה עליי לעשות? 

 

ראשית לא חלה עליך חובה להסכים לדרישותיה ובקשותיה של העובדת. במידה והנך מסכימה להלן הפרטים:

על האורח  המעוניין להיכנס לישראל, מוטלת החובה להגיש בקונסוליה הישראלית שבארץ מוצאו את הבקשה לאשרת כניסה כתייר ב/2. ישנם מקרים (חריגים) בהם יוכל בן המשפחה הישראלי (המעסיק) להגיש את הבקשה בלשכות למינהל האוכלוסין באזור מגוריו שבישראל. הבקשה תיבחן בכפוף לעמידה בתנאים. זר השוהה בישראל לא יוכל להזמין זרים אחרים.


 

 

העובד דורש אינטרנט, מי משלם, הוא או המעסיק?

אין חובה לספק שירות אינטרנט לעובד זר.

במידה והמעסיק מסכים, עדיף לעשות את כל ההתקשרות מול הספק ע"י העובד עצמו, כולל חתימות ותשלום. מומלץ לערוך הסכם כתוב ומתורגם לשפה שמבין, לפיו הטבה זו תלויה ברצון הטוב של המעסיק והיא זמנית, ובמידה ויימצא על ידיו שגלישה ברשת פוגעת בעבודת המטפל יוכל להפסיקה מיידית. כמו כן לא ייחשב הדבר להרעת תנאים.


 

 

מה הזכויות של עובד זר בעת פטירת קרוב משפחה מדרגה ראשונה? 

אין הבדל בין עובד זר לבין עובד רגיל בנוגע לימי אבל. כל עובד זכאי לימי אבלות בתשלום על פי דתו במות קרוב מדרגה ראשונה ולא יותר מ – 7 ימים קלנדארים. 

אם מנהג האבלות על פי דתו הוא 3 ימים בלבד אז זכאי ל – 3 ימים.

זה כמובן במגזר הפרטי אליהם משתייכים העובדים הזרים בסיעוד.

 מעסיקה רוצה שהמטפלת תנהג ברכב שלה (תסיע אותה). האם מותר על פי החוק? ביטוח לאומי? האם הביטוח של חב' הסיעוד מכסה את זה? 

 

מטפלת שמעוניינת שהעובדת תנהג ברכב שלה צריכה לבדוק שאכן יש רישיון תקף בארץ. אם הרישיון של העובדת תופס מבחינת החוק הישראלי והעובדת הסכימה לכך כחלק מעבודתה, הרי שאין מניעה. אם חלילה יקרה משהו לעובדת , והמעסיקה שילמה עבורה ביטוח לאומי וביטוח רפואי, הרי שינהגו בכך כמו בכל עניין של מחלה, תאונה וכדומה. המעסיקה אמורה להיות מכוסה וכך גם העובדת, מבחינת ביטוחים אלו. מובן שעל המעסיקה לברר שרישיון הנהיגה של העובדת בתוקף ואף תקף בארץ. אם המעסיקה היא זו שמבקשת ממנה לנהוג, הרי שצריכה גם לבדוק את עניין הרישיון וגם לבדוק חידושו מעת לעת כפי שהחוק קובע .  


לאחר דרישות שונות ומשונות של המטפלת של אימא השאלה שלי היא :האם נכון לעשות חוזה עימה כל שנה ? וכך למנוע דרישות של כל חודשיים שלושה של העלאה במשכורת .האם זה נכון ומקובל ?

חוזה זה דבר שמחייב ככלל . אם יש שינויים מהותיים שאינם מוזכרים בחוזה אזי יש להוסיף נספח מחייב ולהחתים. אין טעם לחדש חוזה כל שנה אלא אם היה שינוי מהותי שיש להגדירו . אם אתה רוצה להיות מכוסה לחלוטין עם גיבוי משפטי וחשבונאי השתמש בערכת התשלומים של הקו למעסיק שמצד אחד מאפשרת לך לעקוב ולרשום התנהלות חודשית בצורה שוטפת . מאידך לקבל עדכונים און ליין בנושאי חוק ונספחים.

 


מעוניין לשאול שאלה ? הרשם לאתר, ללא תשלום שאל שאלה ותקבל מענה בהקדם. 
 

מידע זה ניתן לקו מעסיק ע"י היועצים המקצועיים של הקו למעסיק, על סמך הנתונים שסופקו על ידי השואלים, אולם אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או חשבונאי קונקרטי וספציפי לעניין הנדון. 


  

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כניסה