חיפוש כותרת
>> הבראה

 הבראה 

עם סיום העסקת העובד מומלץ לבצע גמר-חשבון מסודר אצל חשב-שכר מומחה, זאת בכדי למנוע דרישות ותביעות עתידיות של העובד בגין תשלומים חסרים עבור זכויות סוציאליות.

ניתן לבצע גמר-חשבון בתשלום סמלי אצל חשב שכר מטעם הקו למעסיק. לפרטים נוספים

 


 

כמה משלמים לדמי הבראה?

 

הזכאות לדמי הבראה לכל עובד ישראלי וזר משתכללת רק לאחר עבודה רציפה של שנה שלמה אצל אותו מעסיק. 

לאחר שנה ראשונה זכאי העובד ל - 5 ימי הבראה, שנה שניה ושלישית - 6 ימים וכן הלאה על פי צו ההרחבה. (רביעית עד עשירית - 7 ימים, שנה 11-15 מגיעים 8 ימי הבראה, 16-19 מגיעים 9 ימי הבראה, שנת עבודה 20 ואילך - 10 ימי הבראה לכל שנה).

שווי יום הבראה משתנה בצו פורמלי כל מספר חודשים. 

נכון ליולי 2014 שווי יום הבראה הינו 378₪ ברוטו ליום.

נתון לשינויים.


 

דוגמאת חישוב הבראה למשרה חלקית

המטפלת עובדת רק בימי א, משעה 7 בבוקר עד 7 בערב. השכר הנוכחי הוא 305 שקלים ליום. עובדת כ8 שנים. כמה צריך לשלם לה?

 

והתשובה: המטפלת עובדת 12 שעות שבועיות, משמע 50 שעות בחודש, משמע 27% משרה, בשנה שמינית משלמים עבור משרה מלאה 7 ימים כפול 378= 2646ש"ח , ול- 27% משרה 714ש"ח לשנה.

 


 

האם חברת הסיעוד, שבאחוזי השכר הינה המעסיק הראשי , לא צריכה לשאת בחלק מדמי ההבראה? 

לעובד שלכם שני מעסיקים- בעל ההיתר, כלומר המטופל, וחברת הסיעוד המשלמת לעובד בהתאם לשעות הזכאות שלו בביטוח לאומי. חברות הסיעוד נהגו לשלם חלק מהזכויות הסוציאליות מידי חודש. מומלץ לבדוק את תלושי השכר ולראות אם השכר לשעה גבוה משכר המינימום לשעה,  ואז שכר זה כלל בתוכו גם את הזכויות הסוציאליות. 
כעת, לאחר ההנחייה החדשה של המוסד לביטוח לאומי, דמי ההבראה יחולקו בינך לבין חברת הסיעוד, אחת לשנה.

 


 

נקבע כי דמי הבראה הינם 378₪ ברוטו ליום, אם כן מה הנטו שצריך לשלם? 


כאשר תשלום הבראה מתווסף למשכורת החודשית יש לבחון האם השכר עומד בקריטריונים של פטור ממס לפי מדרגות המס ונקודות הזיכוי של העובד. לפרטים המלאים - העובד הזר ומס הכנסה

 


מעסיקה במצב סיעודי קשה אשר העסיקה כ- 15 שנה עובדת, יצא שלא שלמה לה הבראה,  עכשיו העובדת הודיעה שעוזבת. מובן שהביאה מקו לעובד חישוב אסטרונומי. האם חוק ההתיישנות תופס כאן?

  

עד כה דמי הבראה,  ניתן היה לתבוע  ל - 7 שנים  רק במידה ותובעים במהלך העסקה. במידה ועוזבים ורק אז תובעים הזכאות היתה רק שנתיים אחורה. לאחרונה החוק שונה והורחב תווך ההתיישנות לגבי דמי הבראה. עובד שסיים אחרי 1.1.17 רשאי לתבוע דמי הבראה כמו שכר – קרי עד 7 שנים אחורה.


 

האם העובדת זכאית לדמי הבראה  גם אם היא נלקחה עמנו למלון  מעל 4 ימים? האם אפשר לקזז לה עבור לינה? וכן לגבי שהותה בימי שבת שהיא לא מועסקת?

אין קשר בין זכותה לדמי הבראה לשהותה עמכם בעת החופשה שלכם. עדיין זכאית לתשלום הבראה מלא לפי וותק .

 

מעוניין לשאול שאלה ? הרשם לאתר, ללא תשלום שאל שאלה ותקבל מענה בהקדם. 

 

מידע זה ניתן לקו מעסיק ע"י היועצים המקצועיים של הקו למעסיק, על סמך הנתונים שסופקו על ידי השואלים, אולם אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או חשבונאי קונקרטי וספציפי לעניין הנדון.

 


 

 הגן    על      עצמך!

  עקבו אחרינו גם בפייסבוק

 

 

כניסה