חיפוש כותרת
>> המדריך למעסיק עובד משק בית

 

  

 

 המדריך למעסיק עובד/ת משק בית

 

אתם מעסיקים מנקה ישראלית , זרה, מטפלת,  או עזרה כלשהי בניהול הבית?  

דעו כי חוקי עבודה חלים גם עליכם המעסיקים הפרטיים !  

אז מה עליכם לדעת?

 

קו למעסיק מציג: כל התשלומים החלים עליכם כמעסיקי עובדי משק בית

 

 

כללי

 

תעריף מינימום לשעה אמנם 29.12ש"ח אך המחיר שתשלמו לשעה גבוה בהרבה יותר ונע בין    45-55ש"ח לשעה (לעובד שעתי ) לפני תנאים סוציאליים.


הפרשות חודשיות פנסיה(החל מינואר 2017 ועד היום) 6% חלק העובד.6.5% חלק המעסיק ו-6% פיצויים.


מומלץ  להפקיד בקופה של העובדת אם יש לה או לפתוח קופה על שמכם בבנק כך שתוכלו  להפקיד מדי חודש את הסכומים הנדרשים כחוק וכך תמנעו מ"הפתעות" ודרישות תשלום לכשיסתיימו יחסי עובד ומעביד.

 לעובד ישראלי  לא ניתן לשלם תשלומים פנסיוניים ישירות בכסף, יש להפקיד את הכסף בקופה פנסיונית ולשחררו משם בלבד, אם אין לעובד קופה פעילה יש לפתוח עבורו.

 

ביטוח לאומי מעסיק -2% לעובד זר 5.25% עבור עובד ישראלי (ועוד 2% מצד העובד הישראלי).

 

 

תנאים סוציאליים:

 

ימי חופשה 

עובד במשרה מלאה זכאי ל-1.16 ימי חופשה בחודש.

 עובד המקבל שכר על בסיס יומי / שעתי ימי חופשתו יחושבו באופן הבא:

זכאות העובד לחופשה השנתית נקבע ע"פ מספר הימים אותם עבד העובד בפועל באותה שנה ולא על פי היקף משרתו.

אם עבד פחות מ - 200 ימים בשנה אחת - מס' ימי החופשה המגיעים לעובד X מספר ימי העבודה בפועל  חלקי 200  - לדוגמא עובד שעובד בנקיון פעם בשבוע: סה"כ 48 ימי עבודה בשנה לחלק ל - 200 יום כפול 14 ימי חופשה = 3.36 ימי חופשה בשנה בשכר המגיע לו.

הזכאות לפי העסקה במשרה מלאה: 

 

בעד כל אחת מ- 5 השנים         הראשונות 16 ימי חופשה - פדיון בכסף 14  ימי חופשה
בעד השנה השישית 18 ימי חופשה - פדיון בכסף 16  ימי חופשה
בעד השנה השביעית 21 ימי חופשה - פדיון בכסף 18  ימי חופשה 
בעד השנה השמינית ואילך  יום נוסף לכל שנת-עבודה עד לחופשה של 28 יום (24 בפדיון כספי) 

 

 

ימי הבראה 

זכאות בתום שנת עבודה,  בתעריף 378₪  ליום (החל מיולי 2014 ועד היום -נתון לשינויים)  לעובד שעתי/יומי  מחשבים לפי היקף המשרה. 

 לדוגמא המנקה עובדת 12 שעות שבועיות, שהן 51 שעות בחודש (כפול 4.3 שבועות בממוצע בחודש), משמע 27% משרה, בשנה ראשונה משלמים עבור משרה מלאה 5 ימים כפול 378= 1890ש"ח , ול- 27% משרה 510ש"ח לשנה.  

 

הזכאות לפי העסקה במשרה מלאה:  

 

לאחר שנה ראשונה זכאי העובד ל - 5 ימי הבראה 
 בשנה השנייה ושלישיתזכאי העובד ל - 6 ימי הבראה 
 בשנה רביעית עד עשיריתזכאי העובד ל - 7 ימי הבראה
 בשנים 11-15 לעבודהזכאי העובד ל - 8 ימי הבראה

       

ימי חג 

עובד זכאי ל-9 ימי חג קבועים הנקבעים בתחילת ההעסקה . עובד משק בית לרוב הינו עובד שעתי וככזה זכאי לתשלום רק החל מהחודש הרביעי להעסקתו ורק במידה ויום עבודתו נופל על יום חג זכאי לקבל תשלום עבור יום זה גם כשלא עובד. במידה ועובד ביום חגו יש לשלם לו שכר רגיל ותוספת של 150%.

 

 ימי מחלה

18 ימי מחלה בשנה (יום וחצי לחודש) בהצגת אישור רפואי עד למקסימום צבירה של 90 יום. חישוב השכר עבור ימי מחלה נעשה כך:  ביום הראשון למחלה בהתאם לאישור הרפואי לא משלמים , ביום השני והשלישי משלמים 50% מהשכר היומי והחל מהיום הרביעי ואילך (עד לצבירה המקסימלית בהתאם לוותק) 100% מהשכר. כך לדוגמה- אם העובד עובד פעם בשבוע ביום ה' והביא אישור רפואי ל - 7 ימי מחלה אשר החלו ביום א', אז על יום א' לא משלמים (כי הוא גם לא עובד באותו יום ) ביום ב' ו-ג' העובד לא עובד (לפי האישור הוא היה מקבל 50% מהשכר אם היה עובד..)ומיום רביעי ואילך (עד ליום השביעי) אמור לקבל 100% מהשכר היומי ולכן בפועל רק יום ה' יקבל שכר.

 

קרן פנסיה ופיצויים

חוק הפנסיה מחייב אתכם, כמעסיקים, להקפיד על תשלומי הגמל בסיעוד.

כמה להפריש? מדי חודש לנכות (החל מינואר 2017 ועד היום - נתון לשינויים)  6% משכר העובד, להוסיף על זה עוד 6.5% מצדכם לפנסיה ו-6% לפיצויים יחד 18.5% משכר העובד.  הכספים הללו יהיו לרשות העובד עם תום יחסי עובד מעביד. אם העובדת אינה מוכנה לניכוי הרשות יש להחתים אותה שמבקשת לא לנכות את האחוזים שלה ואזי להפקיד בחשבון רק את החלק שלכם.

לדוגמא במידה ומשתכרת 200ש"ח בשבוע שכרה החודשי יהיה - 200*4.3 שבועות בחודש = 860ש"ח מהסכום הנ"ל יש להפריש 55.9ש"ח מידי חודש לפנסיה (חלק מעסיק) ו-51.6ש"ח לפיצויים.

קרן הפיצויים מהווה את גובה הפיצויים במקרה בו העובד/ת מתפטר, אך במקרה שמפוטר על ידי המעסיק יש צורך בהשלמת ההפרש לכדי שכר חודשי אחרון (לפי ממוצע 12 החודשים טרם לסיום ההעסקה) כפול מס' שנות העסקה.

 

שימו לב! כי לעובד ישראלי  לא ניתן לשלם תשלומים פנסיוניים ישירות בכסף, יש להפקיד את הכסף בקופה פנסיונית ולשחררו משם בלבד, אם אין לעובד קופה פעילה יש לפתוח עבורו.
 

הודעה מוקדמת

 על פי חוק יש להודיע מראש בכתב לעובדת על הפסקת עבודה, ולדרוש את העבודה שלה בזמן ההודעה המוקדמת, או לחלופין לשלם לה חלף הודעה מוקדמת.

 

פרוט זמני הודעה מוקדמת לעובד בשכר יומי/שעתי הן כדלהלן:

 

 

עד להשלמת שנת עבודה אחת  יום בעבור כל חודש עבודה
לאחר שנת עבודה אחת שבועיים הודעה מראש
במהלך השנה השנייה לעבודה שבועיים ועוד חצי יום בעבור כל חודש עבודה
לאחר שנתיים עבודה שלושה שבועות
במהלך השנה השלישית לעבודה שלושה שבועות ועוד יום לכל חודש נוסף
לאחר שלוש שנים ואילך חודש הודעה מוקדמת

 ביטוח רפואי 

כאשר מתקיימים יחסי עובד מעביד, המעסיק מחויב לבצע ביטוח רפואי.

במידה ומדובר בעובדת ישראלית  הרי שמבוטחת על ידי קופת חולים ולכן יש רק צורך לפתוח תיק בביטוח הלאומי על מנת שתהיה מכוסה בכל מה שקשור לתאונות עבודה.

 

 במידה והנכם מעסיקים עובדת זרה (ללא רישיון )  שזו למעשה העסקה של מספר מעסיקים אז מומלץ שהעובדת תדאג לעצמה לביטוח והמעסיק ישתתף בחלקו היחסי. בנושא תאונות עבודה, הכיסוי ניתן רק ע״י ביטוח לאומי, כיסוי שלא ניתן לרכוש אם היא ללא רישיון ואז הסיכון חל על המעסיק אם תיפצע בעבודה. בביטוח הדירה יש כיסוי של חבות מעבידים כלפי עובדי משק בית אך הכיסוי הוא לתביעה שמעבר לכיסוי של ביטוח לאומי.

 

 

שאלות ותשובות בנושא עובד משק בית

 

פרוט עלות ראלית בהעסקת עוזרת בית

 

יש לכם שאלה? שאלו את המומחים! 

 

 

 מעוניינים לדעת כמה בדיוק עליכם לשלם לעובד ?  פנו אלינו לביצוע מסמך מגן מעסיק אצל חשב שכר מומחה בתחום דיני עבודה אשר יערוך לכם סיכום ביניים תקופתי/גמר חשבון מקצועי. לפרטים נוספים לחצו כאן  


 

האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

 

 

כניסה