חיפוש כותרת
>> התאגידים בהעסקת עובד זר בסיעוד

   

 

התאגידים בהעסקת עובד זר בסיעוד

 

מהו התאגיד? ומה תפקידו בעצם? 

 

לא ניתן להעסיק עובד זר בישראל על פי חוק ללא רישום בתאגיד ושיוך ההיתר לבעליו. לפי החוק  עבור ההשמה משלמים 2000ש"ח ודמי מנוי חודשיים של 70ש"ח מידי חודש.

 

התאגיד הינו אחד מנותני השירותים בהעסקת עובד זר – התאגיד מבצע את ההשמה ושיוך ההיתר של העובד למעסיק. התאגידים מהווים צינור המחבר בין העובדים לבין המעסיקים, הם אינם המעסיקים של העובדים. המשפחות וחברות הסיעוד הם המעסיקים של העובדים ולכן מחובתם להתעדכן בחוקי עבודה ולפעול לפיהם. 

התאגיד מחויב בנוהל משרד הכלכלה לדאוג לרישום העובד ולחוקיות העסקתו . עבור אחראיות זו התאגיד גובה עבור כל השמה, גם כאשר המעסיק מביא עימו את העובד, גם כאשר מתבצעת החלפת עובדים דרך אותו תאגיד. ניתן לנהל מ"ומ לגבי דמי ההשמה המשולמים באופן חד פעמי – כל מקרה נבחן לגופו.

למידע נוסף אודות תפקידי התאגיד/לשכה פרטית, כולל נוהל העסקת עובדים זרים ממשרד הכלכלה לחצו כאן  

 


האם לתאגיד יש מחוייבות כלפי המשפחה במציאת מחליפה בזמן חופשת הלידה?

לתאגיד אין מחוייבות למציאת מחליפה, האחריות מוטלת על המשפחה. ניתן להיעזר בעובדת עצמה, חברות סיעוד ותאגידים נוספים באזור מגוריכם.

 


האם תאגיד השמה יכול לחייב אותי להשתמש בחוזה שלו? האם אני יכולה להביא חוזה של תאגיד אחר?

בהיעדר פרטים, כל עוד החוזה הינו ברוח החוק אין מניעה להשתמש בו ולהחתים את העובדת. החוק מחייב חתימה על חוזה בין מעסיק לעובד אך אינו מתייחס לחוזה של התאגיד או אחר. כדאי להתייעץ עם עורך דין לקבלת החלטה .

 


שילמתי עבור עובד חדש לפני שנה דמי השמה 1,800 ש"ח . עברה שנה , האם אני צריך לשלם שוב עבור אותו עובד 1,800 ש"ח ?

 

דמי ההשמה משולמים באופן חד פעמי, כל עוד ממשיך להעסיק את העובד אין צורך בתשלום דמי השמה נוספים. דמי התאגיד המשולמים מידי חודש הם התשלום היחידי אותו הנך מחוייב לשלם.


 

התאגיד מנחה את העובדת הזרה לדרוש סכומים הגבוהים בהרבה מהחוק כמו תשלום של 350 לשבת במקום 318 איך אפשר למנוע זאת. לאן צריך לפנות? האם אפשר לתבוע? האם בניגוד לחוק? 

 

חוק כמנהגו נתון לפרשנויות שונות, וכל יועץ משפטי מפרש אחרת את הפסיקות השונות והתקדימים השונים שמתקבלים. אין פה נכון או לא נכון אלא תיאום ציפיות מול העובד בהשראת דברי התאגיד וההנחיות שלנו אשר מיטיבים יותר עם המעסיקים. הרי אם תשלמי לעובד 318ש"ח עבור עבודה בשבת אינך עוברת על החוק, אך העובד עלול להתמרמר כי בתאגיד אמרו אחרת והחברים שלו מקבלים יותר - יש למצוא את עמק השווה עם העובד בהשראת החוק. התאגיד אינו עובר על החוק מאחר והחוק מגדיר מהו המינימום לתשלום ולא מהו המקסימום, מעסיק לא ייתבע על ששילם יותר עבור העסקה בשבת או רכיב סוציאליי אחר.


 

תשלום השמת עובד זר לתאגיד. אם העו"ז עזב והפר חוזה העסקה האם ניתן לקזז את דמי ההשמה מהעו"ז או מהתאגיד?

דמי ההשמה משולמים על ידי המעסיק לצורך שיוך היתר העסקה לעובד ספציפי, ניתן לפנות לתאגיד לקבל החזר כספי יחסי בתנאים מגבילים, וזה נתון למשא ומתן בינכם לבין התאגיד - לעובד אין צד בכך. 

 


בתום לב, אנו מעסיקים את העובדת כבר 3 חודשים ללא רישומה בתאגיד, ויוצא כי העובדת אינה רשומה בתאגיד כבר 7 חודשים, התאגידים אליהם פנינו מסרבים לקלוט את העובדת  - מה ניתן לעשות? 
 
  
לא ניתן להעסיק עובד זר כחוק ללא רישומו בתאגיד.
בבדיקה מורחבת נמצא כי מאחר והעובדת לא הייתה רשומה בתאגיד 7 חודשים אכן תיתקלו בסירוב מצד תאגידים רבים אם לא כולם.
עליכם להפנות את העובדת למשרד הפנים ענף סיעוד -מרכז לשכות בסיעוד להמשך ברור.

 
 

 
 
מעוניין לשאול שאלה ? הרשם לאתר, ללא תשלום, שאל שאלה ותקבל מענה בהקדם.  
 

מידע זה ניתן לקו מעסיק ע"י היועצים המקצועיים של הקו למעסיק, על סמך הנתונים שסופקו על ידי השואלים, אולם אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ו/או חשבונאי קונקרטי וספציפי לעניין הנדון.

 

קו למעסיק - הגן על עצמך!
 
  עקבו אחרינו בפייסבוק
 
 
 
כניסה