חיפוש כותרת
>> עדכונים בנוגע לקורונה בשפות הש

   

 

   

  

 

מידע ועדכונים אחרונים ממשרד הבריאות בנוגע להתנהלות בעקבות וירוס הקורונה לפי השפות השונות  

 

לנוחיותכם המעסיקים עובדים זרים , להלן הנחיות משרד הבריאות מתורגמות לשפות השונות:

 

 

הנחיות משרד הבריאות ליום 17/03/2020 בשפה עברית ואנגלית. 

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה הטורקית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה הרוסית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה האוקראינית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה התאילנדית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה הסינית   

 

 


בעקבות מגיפת הקורונה כל היתרי העסקת עובדים זרים אשר פגים עד לתאריך 31/05/2020 יוארכו באופן אוטומטי לתאריך 30/06/2020. מעסיקים ייצטרכו להגיש בקשה להארכת ההיתר בתאריך 01/06/2020.

 

לפרטים מלאים  הנחיות מד"א לכלל האזרחים 


 

שאלות נבחרות בנוגע להעסקת עובדים זרים ועובדי משק בית בזמנים אלה:

 

 האם משלמים לעובדת זרה אשר שוהה שבועיים בבידוד עקב הקורונה?

 

הוראת השעה של משרד הבריאות בדבר בידוד עקב מגיפת הקורונה מקימה לעובד זכות לימי מחלה כחוק. אין העובד נדרש להציג תעודת מחלה פרטנית (כמו ימי מחלה רגילים) אלא הוא חוסה תחת האישור הכללי שניתן על ידי משרד הבריאות.

יש לבצע תשלום לעובד הנמצא בבידוד על פי חוק דמי מחלה.


נגיף הקורונה. העו"ז מתעקשת לנסוע לפילפינים , האם אפשר למנוע ממנה לנסוע? האם כשהיא חוזרת עליה לשהות בבידוד אצל המעסיק?

 

אנו חיים במציאות משתנה ויש לעקוב אחרי העדכונים, אין לדעת מה יעלה בגורל העובדת לכשתבקש לחזור ואם בכלל תוכל למצוא טיסה לצאת, עד לא מזמן ניתנה אפשרות חזרה לארץ גם למי שאינו אזרח ישראלי בהתנייה כי יש לו מקום לשהות בבידוד לאחר חזרתו, כיום קשה מאוד אפילו להחזיר את הישראלים שמטיילים במדינות השונות בחו"ל. אם העובדת נחושה בדעתה לנסוע ותמצא טיסה, לא תוכלי למנוע ממנה.מה עושים עם יום המנוחה השבועי של העובדת? נהגה לנסוע לתל אביב לסופ״ש. איננו יודעים עם מי באה במגע ואנו דואגים לשלום הורינו. ניתנה הנחיית הרשויות והתייחסותן רק לבתי אבות ללא התייחסות לקשישים המטופלים בביתם. איננו מעוניינים להתעמת עם המטפלת. מה עלינו לעשות?

 

ראשית, כיום עם החלטה על כמעט סגר כנראה שלא תוכל העובדת לצאת בסוף השבוע. יש להפנותה לקבל הסבר ברור מאתר השגרירות של מדינתה ולבקש מהעובדת להישאר לעבוד בימיה החופשיים תמורת תשלום כמובן, או הישארות ללא עבודה על מנת לנסות ולצמצם את הפגיעה בהורייך (רצוי להחתימה על מסמך -שהייתה ולא עבדה ולכן לא זכאית לתוספת תשלום), אך אין הוראה רשמית מצד הרשויות. בנוסף רכשו עבורה מסיכה וכפפות ובקשו ממנה להקפיד על הגיינה מאחר ובאה במגע עם אוכלוסייה בקבוצת סיכון גבוה.האם עובדת במשק בית/מטפלת שמשלמים עבורה ביטוח לאומי זכאית לדמי אבטלה עקב משבר הקורונה?

 

הזכות לדמי אבטלה אינה אוטומטית. היא מותנית בתנאים מוקדמים, ביניהם: תושבות קבע; גיל (20-67, למרות שייתכן ויש שינוי לגבי אנשים בגיל הפנסיה אשר עובדים, ייתכן  והם זכאים בזמן משבר זה לאבטלה יש לעקוב אחר ההנחיות באתר ביטוח לאומי); תקופת אכשרה (עבודה קודמת במשך פרק זמן מסוים שנקבע בחוק עקב משבר הקורונה - עבודה של 6 חודשים במהלך 12 החודשים האחרונים, במקום תקופה ארוכה יותר שנדרשה עד כה). ככלל, פרילנסרים ועצמאים אינם זכאים לדמי אבטלה. עם זאת, בצו הביטוח הלאומי (סיווג מבוטחים וקביעת מעבידים) קיימות הוראות המקנות זכות לדמי אבטלה לחלק מהפרילנסרים, העוסקים במקצועות מסוימים, כפי שמופיע בתרשים המצורף - אך לא בכל תנאי. מומלץ לפנות לרשות התעסוקה באזור מגוריכם לפרטים נוספים.

 


 

האם עובדת משק בית אצל אדם בסיכון לקורונה שהתבקשה לא להגיע בתקופה זו לעבודה, זכאית לתשלום, או שיש להוריד מימי חופש?

 

ראשית יש לאפשר לעובדת לממש את ימי החופשה שצברה ולקבל עבורם תשלום, לאחר מיצוי ימי החופשה ניתן להוציאה לחל"ת, ואם היא ישראלית תוכל לפנות ללשכת התעסוקה בבקשה לקבלת דמי אבטלה.

 


 האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

כניסה