חיפוש כותרת
>> עדכונים בנוגע לקורונה בשפות הש

   

 

  

  

  

   

  

 

מידע ועדכונים אחרונים ממשרד הבריאות ורשות האוכלוסין בנוגע להתנהלות בעקבות וירוס הקורונה לפי השפות השונות  

 

 

לנוחיותכם, מעסיקי עובדים זרים, להלן הנחיות משרד הבריאות ורשות האוכלוסין מתורגמות לשפות השונות : 

 

אגרת עדכנית סגר חגי תשרי ספטמבר 2020   

בגץ ביטל את אישור המחלה הגורף לכל מי ששוהה בבידוד 

טופס הצהרה מעסיק בעניין אפשרות בידוד של עובד זר החוזר מחופשת מולדת /המוזמן לישראל ומימוש הנחיות רשות האוכלוסין בעניין נגיף קורונה 

 

שר הפנים אישר החזרתם של 400 עובדים זרים מחופשה

הבהרה בנוגע ללינת העובד מחוץ לבית המטופל ביומו החופשי

                                                               

הנחיות משרד הבריאות ליום 05.05.20 עברית ואנגלית 

הנחיות משרד הבריאות ליום 19.04.20 בעברית 

 הנחיות משרד הבריאות ליום -25.03.20 בשפה התאילנדית

 פלייר- מה אסור ומה מותר - בשפה התאילנדית נכון ליום - 25/03/20

הנחיות משרד הבריאות ליום 25.03.20 בשפה האוקראינית 

הנחיות -אסור ומותר בשפה האוקראינית נכון ל-25.03.20

הנחיות משרד הבריאות ליום - 25.03.20 בשפה הסינית  

הנחיות-אסור ומותר בצורת פלייר - בשפה הסינית נכון ל- 25.03.20 

 הנחיות משרד הבריאות ליום - 25.03.20 בשפה הרומנית

הנחיות משרד הבריאות בנוגע למה שאסור ומה מותר בשפה הרומנית נכון ל-25.03.20 

 

הנחיות משרד הבריאות ליום 17/03/2020 בשפה עברית ואנגלית. 

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה הטורקית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה הרוסית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה האוקראינית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה התאילנדית

הנחיות משרד הבריאות ליום 15/3/2020 בשפה הסינית   

 


 שר הפנים, אריה דרעי, בתיאום עם משרד הבריאות והמל״ל, אישר מתווה לחזרתם לישראל של עובדים זרים בענף הסיעוד, שיצאו מישראל לחופשת מולדת לפני שנסגרו השמים לטיסות זרים לישראל. מדובר בכ-400 עובדים המועסקים כמטפלים סיעודיים של מטופלים סיעודיים ישראלים ובידיהם אשרת אינטר ויזה.

בהתאם להנחיות משרד הבריאות יידרש העובד לשהות בבידוד בן 14 יום מיד עם נחיתתו, בכתובת שאינה ביתו של המטופל הסיעודי. הצער בהודעה כי האחריות על הבידוד הינה של המעסיק. לכתבה המלאה 

 


 להנחיות בעברית ממשרד הבריאות אשר פורסמו ב-03/04/20 למטפלים סיעודיים בעקבות התפרצות הקורונה לחצו כאן   


 


בעקבות מגיפת הקורונה כל היתרי העסקת עובדים זרים אשר פגים עד לתאריך 31/05/2020 יוארכו באופן אוטומטי לתאריך 30/06/2020. מעסיקים ייצטרכו להגיש בקשה להארכת ההיתר בתאריך 01/06/2020.

 

לפרטים מלאים  הנחיות מד"א לכלל האזרחים 


 

שאלות נבחרות בנוגע להעסקת עובדים זרים ועובדי משק בית בזמנים אלה:

המעסיקים בישראל נקלעו תוך ימים ספורים למציאות מבלבלת ומשתנה מידי יום, המלווים בחידושים רבים בתחום תעסוקת עובדים. חלק מהעובדים הוצאו לחל"ת, חלק פוטרו, אחרים בבידוד על חשבון ימי מחלה. 

 

 האם משלמים לעובדת זרה אשר שוהה שבועיים בבידוד עקב הקורונה?

 

הוראת השעה של משרד הבריאות בדבר בידוד עקב מגיפת הקורונה מקימה לעובד זכות לימי מחלה כחוק. אין העובד נדרש להציג תעודת מחלה פרטנית (כמו ימי מחלה רגילים) אלא הוא חוסה תחת האישור הכללי שניתן על ידי משרד הבריאות.

יש לבצע תשלום לעובד הנמצא בבידוד על פי חוק דמי מחלה.


נגיף הקורונה. העו"ז מתעקשת לנסוע לפילפינים , האם אפשר למנוע ממנה לנסוע? האם כשהיא חוזרת עליה לשהות בבידוד אצל המעסיק?

 

אנו חיים במציאות משתנה ויש לעקוב אחרי העדכונים, אין לדעת מה יעלה בגורל העובדת לכשתבקש לחזור ואם בכלל תוכל למצוא טיסה לצאת, עד לא מזמן ניתנה אפשרות חזרה לארץ גם למי שאינו אזרח ישראלי בהתנייה כי יש לו מקום לשהות בבידוד לאחר חזרתו, כיום קשה מאוד אפילו להחזיר את הישראלים שמטיילים במדינות השונות בחו"ל. אם העובדת נחושה בדעתה לנסוע ותמצא טיסה, לא תוכלי למנוע ממנה.מה עושים עם יום המנוחה השבועי של העובדת? נהגה לנסוע לתל אביב לסופ״ש. איננו יודעים עם מי באה במגע ואנו דואגים לשלום הורינו.  מה עלינו לעשות?

 

ההגבלות של משרד הבריאות מחייבות גם את העובדים הזרים לכאן או לכאן, לכן כשיש הודעה על סגר או הגבלת תנועה גם העובדים הזרים מוגבלים, אך כשאין הגבלות תנועה לא ניתן למנוע מהעובד לצאת לחופשתו השבועית במידה ורוצה לצאת. כמובן שישנן הגבלות לגבי אופי השהייה במהלך חופשתו השבועית. יש לעקוב אחר ההנחיות המשתנות (שימו לב,הבהרה אחרונה שפורסמה בנושא מופיעה לעיל).האם עובדת במשק בית/מטפלת שמשלמים עבורה ביטוח לאומי זכאית לדמי אבטלה עקב משבר הקורונה?

 

הזכות לדמי אבטלה אינה אוטומטית. היא מותנית בתנאים מוקדמים, ביניהם: תושבות קבע; גיל (20-67, למרות שייתכן ויש שינוי לגבי אנשים בגיל הפנסיה אשר עובדים, ייתכן  והם זכאים בזמן משבר זה לאבטלה יש לעקוב אחר ההנחיות באתר ביטוח לאומי); תקופת אכשרה (עבודה קודמת במשך פרק זמן מסוים שנקבע בחוק עקב משבר הקורונה - עבודה של 6 חודשים במהלך 12 החודשים האחרונים, במקום תקופה ארוכה יותר שנדרשה עד כה). ככלל, פרילנסרים ועצמאים אינם זכאים לדמי אבטלה. עם זאת, בצו הביטוח הלאומי (סיווג מבוטחים וקביעת מעבידים) קיימות הוראות המקנות זכות לדמי אבטלה לחלק מהפרילנסרים, העוסקים במקצועות מסוימים, כפי שמופיע בתרשים המצורף - אך לא בכל תנאי. מומלץ לפנות לרשות התעסוקה באזור מגוריכם לפרטים נוספים.

 


 האם על המעסיק לשלם לביטוח הלאומי בגין עובד שבחל"ת?

 החוק קובע כי עבור כל עובד שהוצא לחל"ת על המעסיק לשלם לביטוח לאומי סך של 348.21 ש"ח לחודש ועם שובו של העובד חזרה לעבודה המעסיק יקזז משכר העובד את הסכום ששולם לביטוח לאומי. אך ישנה התנגדות לעניין ויתכן ויבוטל ההחזר, נכון לעכשיו אין שינוי.

 


האם עובדת משק בית אצל אדם בסיכון לקורונה שהתבקשה לא להגיע בתקופה זו לעבודה, זכאית לתשלום, או שיש להוריד מימי חופש?

 

ראשית יש לאפשר לעובדת לממש את ימי החופשה שצברה ולקבל עבורם תשלום, לאחר מיצוי ימי החופשה ניתן להוציאה לחל"ת, ואם היא ישראלית תוכל לפנות ללשכת התעסוקה בבקשה לקבלת דמי אבטלה.

 


האם עלי לשלם לעובדים שלי בתקופה הבידוד?

בהחלט. הוראת השעה של משרד הבריאות בדבר בידוד עקב מגיפת הקורונה מקימה לעובד זכות לימי מחלה כחוק. אין העובד נדרש להציג תעודת מחלה פרטנית (כמו ימי מחלה רגילים) אלא הוא חוסה תחת האישור הכללי שניתן על ידי משרד הבריאות.

 

מה עושה מעסיק שמפחד להמשיך ולהעסיק את העובד בעת הקורונה?

למרות המצב, פחד אינו עילה מספקת, כשמדובר באנשים מבוגרים ובוגרים . לכן גם אם הסיבה להוצאה לחל"ת/פיטורין היא פחד, עדיין כל החובות חלות עליך כמעסיק.


 

האם אפשר להוציא לחל"ת עובד שנמצא בבית בבידוד?

לא. עובד שנמצא בבית בבידוד דינו כעובד חולה. רק לאחר מיצוי ימי המחלה שצבר בעבודה, או סיום ימי הבידוד שלו, מה שיגיע קודם, רק אז אפשר יהיה להוציא אותו. 


 

עובד ששלחתי לחל"ת החליט להתפטר. האם אני צריך לשלם לו פיצויים?

אם עובד החליט להתפטר, מאחר ומצבו הכלכלי הורע, בשל ההוצאה לחל"ת הרי שיש לראות בו מתפטר כדין מפוטר. כלומר זכאי יהיה לקבל את פיצויים מלאים .


 

 

עוזרת הבית שלי בהריון ואינני מעוניינת להמשיך להעסיקה כעת, מה אוכל לעשות?

הממשלה אישרה תקנות חירום בשל משבר הקורונה המאפשרות למעסיקים בתקופת הקורונה להוציא לחופשה ללא תשלום (חל"ת) נשים בהיריון, בטיפולי פוריות, בחופשת לידה וב-60 הימים שאחריה, מבלי לקבל היתר מיוחד לכך. 


 

 

אני מעסיק עובדים פלסטינים, איך אוכל להמשיך ולהעסיקם? 

לאור הקורונה, הודיע שר הביטחון נפתלי בנט על מדיניות מהפכנית למעמד העובדים הפלסטינים בישראל. בניגוד למדיניות היתרים מחמירה, שהקשתה מאוד על עובדים פלסטינים להיכנס לתחומי ישראל משיקולי ביטחון,הודיע בנט על שינוי מהפכני. העובדים הפלסטינים יורשו להיכנס לישראל, בתנאי שישהו בה 30 יום (פועלים בחקלאות) או 60 יום (פועלים בבניין) באופן רצוף.


 

 

מה עליי לעשות כעת ביומה החופשי של העובדת? איני מוכן להוציאה לחופשה מאחר וחושש להדבק בקורונה? 

נוכח המצב, עובדים רבים נאלצים לעבוד ביומם החופשי ובימי חגם, מאחר ואינם מעוניינים או שהמעסיקים אינם מעוניינים לאפשר לעובד לצאת מהבית.

בפניכם שתי אפשרויות וזה נוגע גם לחג וגם לימי החופשה השבועיים - 

1.לאפשר לעובדת להישאר בביתכם גם בימים אלו ולעבוד ואז זכאית לקבל תוספת לשכר החודשי - 362ש"ח עבור יום מנוחה שבועי או עבור יום חג.

2.האפשרות השנייה היא לאפשר לעובדת להישאר בביתכם אך ללא עבודה בפועל, כלומר הבית יתנהל כאילו והעובדת אינה שם, וכך גם העובדת לא תצא מהבית וגם לא תיאלצו לשלם לה תוספת בעבור יום זה (במקרה שלא מדובר ביום חג או ביום חופש שבועי - יום זה יכול להיחשב כיום חופשה שנתית בתשלום אשר יורד ממכסת ימי החופשה להם העובדת זכאית). 

בכל החלטה שתעשו רצוי להחתים את העובדת על מסמך המעגן זאת בכתב.

אין לדעת באם יפוצו הקשישים מהביטוח הלאומי בגין תשלום זה, ואל לנו לשכוח כי נצטרך את שירותי העובדים גם לאחר המשבר.


 האמור לעיל אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטיו/או חשבונאי של עורך דין ו/או רואה חשבון והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

כניסה